Bunlar turistler arasında popüler olan 5 Türk spesiyalitesi

1. Dondurma

susad-dondurma

Türk dondurmasını denemek ister misiniz? Sadece dondurmayı tadın. Elbette bu Türk dondurmasına yabancı değilsiniz çünkü satıcılar genellikle benzersiz bir şekilde satıyorlar. Satıcı, müşterileri çekmek için biraz cezbedilecektir.

Çocuklar için tasarlanmış olsa da dondurma sadece çocuklar tarafından sevilmiyor. Yetişkinler de bundan hoşlanır. Bu tipik Türk yemeğinin ilginç ve benzersiz yanı, sakız gibi yapışkan dokusudur.
Bu tipik Türk yemeğinin tarifi, genç orkide köklerinden elde edilen un ve sakız adı verilen bir bitkinin özünden yapılan bir merhem ile karıştırılır. Dokusunun genel olarak dondurmadan farklı olmasına şaşmamalı. Denemek isterseniz, bu yemek Türkiye’deki yiyecek kamyonlarında ve dondurma tezgahlarında bulunabilir.

2. Keba

susad-kebab

Kebapları kim bilmez? Bu otantik Türk yemeği zaten çok dünya çapında. Popülerliği, bir düzine yıldan beri Endonezya’ya bile nüfuz etti. Kanıt olarak, ülkede otoban kenarında kebapçıları kolayca bulabilirsiniz.

Kebaplar, dönen bir ızgara direği üzerinde ızgarada pişirilen koyun veya dana eti dilimleridir. Et daha sonra lezzetli bir pide ekmeğine yuvarlanır. Marul dolması, domates, soğan, acı sos, mantar ve marul ilavesi ile tekrar tekrar tatlandırabilirsiniz. Kebap eti pide ile yenmenin yanı sıra biber ve soğan ile satay olarak da yenebilir.

3. Kofte

susad-kofte

Köfte, genellikle bir ziyafette servis edilen ana yemeklerden biridir. Ana yemek olduğu için, pilavla veya garnitür olarak servis edildiğinde köftenin lezzetli olduğu anlamına gelir.

Yayıldığı ilk zamanlarda, bu yiyecek Türkiye’den Batı Avrupa ve Hollanda’ya göçmenlerden geldi. Getirilen yemek köfteydi. Tadı inanılmaz güzel olduğu için, yemeğin daha sonra diğer birçok ülkeye yayılmasına şaşmamalı.
Tipik Türk yemeği, muhtemelen bir kek büyüklüğünde bir tür küçük biftektir. Köfte, tavuk, sığır veya keçi etinden yapılır ve çeşitli baharatlarla karıştırılır.

Bu Türk tarifi fırınlanabilir, kaynatılabilir veya kızartılabilir. Sadece tadına göre ayarlayın. Son bir dokunuş olarak, daha da dolgun hale getirmek için sos, salata ve ılık pirinç ekleyebilirsiniz.

4. Baklava

susad-baklava

Bu tipik Türk yemeği tatlı ekmek şeklindedir. Fıstıklı sandviç genellikle şurup ve bal ile servis edilir. Baklava ilk bakışta Endonezya muz topunu andırıyor.

Ekmek, sakin bir öğleden sonra yenmek için çok uygundur. Arkadaşların ders çalışması ve şarkı dinlemesi için de yenebilir. Bir bardak Türk çayı ile birlikte tadını çıkarırken hem leziz bir tada hem de huzura kavuşacaksınız.

Tarihe göre baklava, Osmanlı İmparatorluğu’ndan beri var olmuştur. Bu, Çin’de o zamanlar baklavanın gullach olarak adlandırıldığı 14. yüzyıldan kalma bir tarifin keşfedilmesiyle bilinir.

5. Turkish Delight

Tatlı sevenler bu atıştırmayı kaçırmamalı. Lokum veya lokum, nişasta ve şeker jelinden yapılan tipik bir Türk tatlısıdır. Endonezya’dan mochi’ye benzer. Bu atıştırmalık genellikle çeşitli renklerde küpler veya küçük yuvarlaklar şeklinde yapılır. Üzerine pudra şekeri serpilmiş, yediğinizde elinize yapışması konusunda endişelenmenize gerek yok.

Lokum genellikle hurma, fındık, antep fıstığı veya ceviz gibi kuruyemişler ve tarçın, limon, portakal bergamot, gül suyu ve nane gibi tatlandırıcılarla doldurulur. Bilginize, lokum sadece Türkiye’de ünlü değil. Kuzey Amerika, İngiltere, Brezilya, Romantizm ve Yunanistan’da da popülerdir.

Türk lokumu her yıl turistlerin kaçırmadığı bir hatıra olabilir. Bildirildiğine göre, bu yemek 1700’lerden beri var. Türkiye’de bu yemek genellikle oruç açarken servis edilir. Yapışkan, jöle benzeri bir tada sahip benzersiz dokusu, sizi bu yiyeceği sürekli olarak atıştırmaya bağımlı hale getirir.