Duyurular

SUSAD 1. Olağan Genel Kurul Toplantısını yaptı. Yapılan faaliyetler Genel Kurul Üyeleri tarafından takdirle karşılandı. Toplantıda dilek ve temenniler maddesinde, katılımcıların önerisi derneğin bu güne kadar gösterdiği başarıyı, bu günden sonra da ivmesini yükselterek hızla devam ettirmesi yönündeydi. Genel Kurul’un tamamının onayıyla belirlenen Yönetim Kurulu ve görevleri;

Başkan; Rahman KILIÇ

Başkan Yardımcısı; Serhan YILDIZ

Sekreter; Mehmet Atilla KIVIRCIK

Muhasip; Ebubekir KILIÇ

Sayman; Mustafa Kadir ERKAN

  SUSAD ÜYE VE ÜYE ADAYLARINA KONFERANS DÜZENLEDİ
Olağan Kongrenin yapıldığı gün sabahtan iki oturumlu bir konferans düzenledi. Konferans yoğun katılımla gerçekleştirildi.
I. Oturumda, DÜNYADA ŞİŞE SULARININ KALİTESİ VE TÜKETİCİNİN KORUNMASI konusunu İÜ Yar. Doç. Dr. Rüstem PEHLİVAN sundu. Su ile ilgili öncelikle teknik bilgiler verildi. Daha sonra da kaynakların durumu, tahlillerin yapımında takip edilecek yol anlatıldı.II. Oturumda DÜNYADAKİ SON EKONOMİK GELİŞMELER VE KOSGEB başlığını KOSGEB Başkanı Mustafa KAPLAN sundu. Öncelikle KOSGEB’in bu güne kadar yaptığı çalışmalardan örnekler verilerek konu anlatıldı. Daha sonra İstanbul İkitelli İşletme Geliştirme Merkez Müdürü Selahattin KAYA, bundan sonraki süreçte KOSGEB’in sunduğu imkanlar ve onlardan faydalanma yöntemlerini anlattı.
  SUSAD’IN KATILDIĞI 5. DÜNYA SU FORUMUNA YAPILDI
Türkiye ile Dünya Su Konseyi`nin 16-22 Mart arasında İstanbul`da ortak düzenlediği “5. Dünya Su Forumu“na SUSAD olarak katıldık.

Forumla ilgili genel bilgi;

Dünyadaki su sorununu uluslararası gündeme almak, dünya su kalkınma raporunu yayınlamak ve Binyıl Kalkınma Hedefleri`ni gözden geçirmek amacıyla Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi ile Feshane Kültür Merkezi`nde düzenlenen foruma 92 ülkeden 33 bin kişi katıldı.

Değişik ülkelerden 3 prens, 3 cumhurbaşkanı, 5 başbakan, 95 bakan ve bakan yardımcısı, 263 parlamenter, 200 belediye başkanı, 91 şehirden vali yardımcısı ve 155 ülkeden üst düzey yetkili ve delegenin katıldığı forumu, Birleşmiş Milletler dahil su konusunda uzman yaklaşık 5 bin katılımcı kurum, 14 uluslararası örgüt başkanı, bin 268 basın mensubu takip etti.

BELİRLENEN HEDEF:
Dünya Su Konseyi, Devlet Su İşleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi`nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen forumda, politik gündemde suyun önemini vurgulamak, 21. yüzyılda uluslararası su sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak, somut çözümler ortaya koymak ve dünya kamuoyunu bu çözümlerin önemini anlatmak ve politik taahhütler üretmek hedeflendi.

FORUMUN İLKLERİ
Forum kapsamındaki politik süreç, ilk defa birçok devlet ve hükümet başkanını bir araya getirdi.

Bölgesel yöneticiler politik süreç kapsamında İstanbul Su Mutabakatı`nı hazırlayıp imzaladı. Gündem 21, kadınlar, gençler ve çocuklar, işletme ve sanayi, yerel idareler, bilim ve teknoloji, işçi sendikaları, yerli halk, çiftçi ve sivil toplum örgütleri gibi temel grupların forumun değişik alanlarında temsil edilmesini sağladı.

Çevre dostu forum, çevreye zararlı atık ve emisyonların azaltılma faaliyetlerine öncülük etti.

ETKİNLİKLER
Forum kapsamında, Devlet Başkanları Zirvesi, Parlamenterler Toplantısı, Bakanlar Konferansı, Yerel Yönetimler Süreci, Üst Düzey Üçlü Diyalog Toplantıları yapıldı.
Devlet Başkanları Beyannamesi, Parlamenterler Yardım Masası, Bakanlar Beyannamesi, İstanbul Su Mutabakatı, Gençlik Beyannamesi, Avrupa Parlamentosu Kararları`nın masaya yatırıldığı forumda, İstanbul Su Mutabakatı, şehir su kaynaklarını başarıyla yönettikleri için Avustralya`nın Brisbane, Avusturya`nın Viyana, Fransa`nın Paris, Houdan, Maxevielle ve Strasbourg şehirleri “Şampiyon Şehir“ ilan edildi.

  SUSAD TRABZON’DA SÜREN SU AÇILIŞINA KATILDI
18 Mart 2009 / 15:03

Trabzon Uzungöl’de Suren Doğal Kaynak Suyu Anonim Şirketi’nin açılışı Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, ”Sularımızı daha iyi korumamız, belediyelerdeki su kayıplarını önlememiz lazım” dedi ve girişimciliğin kolay olmadığını belirtti.

Törende dikkat çekici bir diğer husus da İstanbul’dan açılış için gelen Su Sanayicileri Üreticileri Derneği Başkanı Rahman Kılıç’ın sektörün sorunlarını dile getiren konuşmasıydı. Kılıç özellikle su kiralama üzerinden alınan KDV’nin tüm ülke genelinde su sanayicileri üreticileri açısından önemli sorun olduğunu ifade ederek, “İl Özel İdaresi’nden su dolum tesisi için müracaat edildiğinde prosedür gereği suyu kiralamak durumundasınız. Su kiralanıyor ama tesis 2 sene sonra üretime geçecek. Dolayısıyla üretici satmadığı, kullanmadığı suyun parasını ödemek zorunda kalıyor. Bu önemli bir sorun. Ayrıca su kiralarından KDV alınıyor. Kirada KDV olmaz. Bu bütün Türkiye’ye yönelik olarak yaşadığımız bir sorundur. Bu tür zorluklar üreticinin işini zorlaştırmaktadır. Yabancı sermayeye tanınan imkanlar yerli üreticilere de tanınmalıdır. Bu yatırım 10 milyon dolara mal oldu. Ama KDV’den indirim yapılmıyor. Yabancı yatırımcılara ise arazi veriliyor, vergi istenmiyor. Sorunlarımıza yetkililerin bir çözüm bulmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

  SUSAD 13-16 Mayıs 2010 tarihinde Altınpark Expo Center’da SUTEF fuarına katılıyor (http://www.sutef.org)
3. Su, İçecek Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı 13 – 16 Mayıs 2010 tarihinde Altınpark Expo Center da açılacak. Fuar’da SUSAD bir stand kurup, ziyaretçileri bilgilendirerek üyelerinin etki alanlarını genişletecek. Daha detaylı bilgi için : http://www.sutef.org
  Su İşletmecilerine Müjde ve Birlikte Çağrı
Sayın ilgili;

Bilindiği gibi ‘Su’ hayatın temel kaynaklarından ve ihtiyaçlarından biridir. Susuzluk en büyük tehlike ve bitişin başlangıcı olarak tarif edilir.

1994 yılından bu yana, şebeke suyunun yetersizliği veya sağlıksızlığı nedeniyle İstanbul başta olmak üzere ülkemizin her yerinde kaynak su satışları başlamış ve temel ihtiyacın sağlıklı şekilde giderilmesi için su sektörü oluşturulmuştur.

Bizler bu sektörde hizmet veren kişi/kuruluşlar olarak,

>      Yaptığımız işin kalitesini korumak,

>      Üretici ve tüketici haklarını savunmak,

>      Sektörün çıkarlarını gözetmek,

>      Yasa koyuculara kendimizi doğru ifade edebilmek,

>      Birlikten doğacak güçle daha büyük başarılara ulaşmak,

>      Birey, kurum, toplum ve ülkemizin çıkarlarına hizmet etmek için,

SU SANAYİCİLERİ VE ÜRETİCİLERİ DERNEĞİ’ni kurmuş bulunmaktayız.

  5. Dünya Su Forumu: Dünyanın En Büyük Su Zirvesi
Dünya Su Forumu, su sorunlarına çözüm bulmak için, küresel işbirliğine doğru atılmış en önemli adımlardan biridir. Forum, su topluluğunun, bakanların, yerel yöneticilerin, parlamenterlerin, bilim adamlarının ve sivil toplum örgütlerinin biraraya gelmesini, birbirleri arasında bağ kurulmasını, tartışma ortamı yaratılmasını ve su güvenliği sağlamaya yönelik çözümler bulunmasını amaçlamaktadır. Zira, Su Forumu’nun ana hedefi; su konusunu siyasi gündemin üst sıralarına taşımaktır.

Dünya Su Konseyi tarafından her 3 yılda bir, ev sahibi ülkenin yetkilileri ile sıkı işbirliği yaparak düzenlenmektedir. 

5. Dünya Su Forumu ise 16 – 22 Mart 2009 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecektir.

  SUSAD, 21 Mart 2009 tarihinde Su Sektöründe Gelişmeler Konferansında
  10.30 – 12.45 saatleri arasında Radison SAS Conferance & Airport Hotel’de Su Sektöründe Gelişmeler, Sorunlar, Çözüm Önerilerinin konuşulacağı, konusunda uzman İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Dr. Rüstem PEHLİVAN ve KOSGEB Başkan Vekili Mustafa KAPLAN’ın katılımıyla bir konferans gerçekleştirecektir.